Verbind je talent aan de gebouwde omgeving van morgen.

Een indrukwekkende woningbouwopgave

De plannen van gemeente Den Haag zijn ambitieus: tot 2040 worden ongeveer 10.000 nieuwe woningen gerealiseerd in Zuidwest. Dit betekent niet alleen een forse verdichting van het gebied, maar ook een ingrijpende herstructurering van de bestaande woningvoorraad. Een groot deel van de kenmerkende portiekflats uit de wederopbouwperiode wordt gesloopt of grondig gerenoveerd.

De transformatie beperkt zich niet tot woningbouw alleen. Het betreft een integrale aanpak waarbij wordt geïnvesteerd in de openbare ruimte, voorzieningen en de sociaaleconomische positie van bewoners. Gemeente Den Haag werkt hierin nauw samen met woningcorporaties, waaronder Hof Wonen, die een groot deel van de woningvoorraad in het gebied bezitten.

Een belangrijke uitdaging bij deze transformatie is het behouden van voldoende betaalbare woningen. Den Haag Zuidwest kent momenteel een groot aandeel sociale huurwoningen. Tegelijkertijd wordt ingezet op meer differentiatie in het woningaanbod, met een mix van sociale huur, middenhuur en (betaalbare) koopwoningen.

Kracht van Brink

Brink is op meerdere fronten betrokken bij de gebiedsontwikkeling. Zo begeleidden we de gemeente bij de aanvraag voor de Woningbouwimpuls, een regeling van het Rijk voor financiële ondersteuning van woningbouwprojecten. Voerden we onderzoek uit naar de ontwikkeling van de grondwaarde onder middenhuur woningen, wat cruciaal is voor zowel de gemeentelijke grondexploitatie als het faciliteren van wooncarrières voor bewoners. Onze verwachting is dat dit de komende jaren sterk verbetert, wat van groot belang is voor de gemeentelijke grondexploitatie. Ook sociaal gezien is dit cruciaal, zonder middenhuur is de stap van sociale huur naar de koopsector vaak te groot.

Momenteel werken wij aan de aanbesteding voor de ontwikkeling van circa 865 woningen in plangebied Hoogveen. In maart 2025 is de aanbesteding voor het realiseren van ruim 300 sociale huurwoningen en bijbehorende parkeerplaatsen op basis van een design & build-overeenkomst gestart. In deze aanbesteding wordt ook het ontwikkelen, realiseren en afzetten van ruim 500 koop- en huurwoningen, parkeergarages en groen aanbesteed. Voor dit deel van de opgave hanteert Wijkontwikkelingsmaatschappij Den Haag Zuidwest  (WOM DHZW) een koop- en realisatieovereenkomst.

Eerder heeft Brink voor dit gebied de nieuwbouw van 135 woningen en de renovatie en verkoop van 237 woningen in de markt gezet.

Pauline Martens, adviseur bij Brink: “WOM DHZW is sterk betrokken bij dit gebied. De wil om kwaliteit te bieden is groot. Tegelijk kenmerkt deze opgave zich door een flink pakket aan zowel stedenbouwkundige als financiële randvoorwaarden. Wij helpen de WOM DHZW om in dit speelveld te komen tot een passende uitvraag”.

De kracht van Brink ligt dan ook in de combinatie van expertise op het gebied van contracteren en aanbesteden, met een scherp oog voor financiële haalbaarheid en risico’s. De opgave in Den Haag Zuidwest is complex.

Ernst van der Leij, partner bij Brink: “Dit is een mooi voorbeeld voor andere gemeentes. WOM DHZW, een samenwerking van gemeente Den Haag en woningcorporatie Hof Wonen, laat zien hoe je met samenwerking en een integrale aanpak echte verandering in gang zet.”

Gemeente Den Haag en Hof Wonen zien dit als een gezamenlijke opgave en willen er iets moois van maken. Brink draagt hier met trots aan bij en blijft zich inzetten voor een toekomstbestendig Den Haag Zuidwest.